Make font size smaller Make font size default Make font size larger

EGE ÜNİVERSİTESİ

Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi

Geçmiş Etkinlikler

 

İlk ve Ortaöğretim Öğrencilerine Yönelik Gözlemevi Gezisi (20 Ocak - 2 Şubat 2020)

Çocuklara yönelik gezi, oyun, deney ve seminerlerden oluşan bir eğitim programı düzenledik. Aşağıda sunulan program dahilinde geziler ve deneylerin yanısıra eğlenceli konferans ve seminerlerle, çocuklar okullarındaki derslerde gördükleri astronomi ve uzay konularını pekiştirmiş ve yerinde görmüş olacakalardır.

Bu eğitim programına 6 yaş ve üzeri öğrenciler kabul edilecektir.

Gezi boyunca yüksek lisans ve doktora öğrencileri çocuklara rehberlik edecektir. Bu deneyimli rehberlerin eşliğinde sürdürülecek gezi programında çocuklara doğrudan Doç. Dr. Hasan Ali DAL ve Doç. Dr. Esin SİPAHİ tarafından deneyler yaptırılıp, her yaş grubuna uygun eğlenceli seminerler verilecektir.

20 Ocak - 2 Şubat 2020 tarihleri arasında günübirlik eğitim gezisi, Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Bornova Kurudağ'da yer alan yerleşkesinde düzenlenecektir. Gözlemevine ulaşım ücretli servislerle sağlanacaktır. Servis ücreti kişi başı (gidiş - dönüş) 20 TL olup eğitim ücretine dahil değildir. Katılımcılar başvuru formunda hangi günde katılacaklarını belirtmelidir. Kontenjan durumuna göre katılımcıların gün tercihlerinde değişiklik yapılması gerekebilir. Böyle durumlarda katılımcılarla irtibata geçilecektir. Gezi programı, ilköğretim ve orta öğretim müfredatında yer alan Astronomi konuları göz önüne alınarak, öğrencilerin yaşına uygun içerikle hazırlanmıştır. Etkinlik boyunca kurumumuz tarafından kahvaltı ya da öğlen yemeği verilemeyecek olup, katılımcıların beslenme gereksinimlerini kendilerinin tedarik etmeleri gerekmektedir.

Katılımcı öğrencilerimizin velilerinin, eğitim öncesi "Bilgilendirilmiş Onay Formunu" doldurması ve ıslak imzalı olarak kurumumuza teslim etmeleri gerekmektedir. Eğitime katılım ücreti ödemesi ve ıslak imzalı "Bilgilendirilmiş Onay Formu", eğitimin yapılacağı günün sabahında servis araçları gözlemevine hareket etmeden önce velilerden alınacaktır. Servis araçları, Ege Üniversitesi ana giriş kapısında yer alan itfaiye önünden sabha saat 10:30’da gözlemevine hareket edecektir. Kayıt işlemlerinin zamanında bitirilmesi için katılımcı öğrencilerimizin ve velilerin en geç 10:00’da hareket yerinde olmaları gerekmektedir. Ücret ödemeleri sadece nakit olarak yapılabilir, banka kartı ya da kredi kartıyla ödemeler kabul edilemeyecektir. Geri dönüş için servis araçları öğleden sonra 15:30’da Gözlemevi’nden Bornova’ya doğru yola çıkacaktır.

Gözlemevimiz deniz seviyesinden 630 m yüksekte yer aldığından, kış şartları nedeniyle hava koşullarının farklı olabileceği göz önüne alınarak tedbirli gelinmesi (kalın kıyafetler, hırka, bere, eldiven vb. bulundurmak) tavsiye edilir.

Bilgilendirilmiş onay formuna ve kayıt formuna ulaşmak için tıklayınız.

Bilgi notu: Etkinliklerimize katılan öğrencilerimiz ve velileri tarafından talep edilen “Sosyal Etkinlik Bilgi Formu” örnek şablondaki gibi doldurulabilir. Bu formu etkinliklerde yanında getiren katılımcılarımız, etkinlik sonunda imzalanmış olarak geri alabilecektirler. Sosyal etkinlik bilgi formu örneği için tıklayınız.

 

 

Eğitim Programı

Saat

Ders ve Uygulama

10:30

Manisa Yolu’ndaki Kampüs Büyük Kapı’dan Gözlemevi’ne Hareket

11:10

Gözlemevine Varış

11:10 - 12:10

Konferans: “Uzayda Bir Bardak Çay İçmek İstiyorum!” (Doç. Dr. Hasan Ali DAL)

12:10 - 12:35

Yemek Arası

12:35 - 13:45

Gök Taşları Tanıtımı ve Müze Gezisi, Yıldızların Yaşamı ve Kara Deliklerde Işığın Bükülmesi Deneyi

13:45 - 14:45

Foucault Sarkacı Deneyi, Güneş Saati Tanıtımı ve Deneyi (Doç. Dr. Esin SİPAHİ)

15:00 - 15:30

Teleskop Tanıtımı ve Güneş Gözlemi

15:30

Gözlemevi’nden Hareket

16:10

Evka 3 Metro’ya Varış

 

 

Çocuk eğitim Kampı (18-22 Kasım 2019)

18 - 22 Kasım 2019 tarihleri arasında birer günlük eğitim programımız Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Bornova Kurudağ'da yer alan binalarında yapılacaktır. Gözlemevine ulaşım ücretli servislerle sağlanacaktır. Servis ücreti kişi başı (gidiş - dönüş) 20TL olup eğitim ücretine dahil değildir. Katılımcılar başvuru formunda hangi günde katılacaklarını belirtmelidir. Kontenjan durumuna göre katılımcıların gün tercihlerinde değişiklik yapılması gerekebilir. Böyle durumlarda katılımcılarla irtibata geçilecektir. Programımız, ilköğretim (6 – 9 yaş aralığı) ve orta öğretim öğrencilerine uygun olacak biçimde iki gruba ayrılmıştır. Orta öğretim grubu için iki ayrı yaş grubu (10 – 13 yaş ve 14 – 17 yaş aralığı) dikkate alınarak atölye çalışmaları planlanmıştır. Etkinlik boyunca kurumumuz tarafından kahvaltı ya da öğlen yemeği verilemeyeceğinden, özellikle ilköğretim grubundaki katılımcı öğrencilerimizin beslenme çantalarının velileri tarafından hazırlanması, diğer gruptaki katılımcı öğrencilerimizin de hazırlıklı gelmeleri gerekmektedir.

İlköğretim grubundaki katılımcı öğrencilerimizin velilerinden, gönüllü olmaları durumunda, en fazla 3 gözlemci veli katılımcı öğrencilerimizle birlikte gözlemevinde bulunup etkinliği izleyebilir. Gözlemci veliler ulaşım servis ücretinden muaf değildir ve kahvaltı/yemek konusunda kendileri hazırlık yaparak gelmelidir. Gözlemci veli olma talebinin fazla olması durumunda, gözlemevine hareket öncesi talepte bulunan veliler arasında kura çekilecektir.

Katılımcı öğrencilerimizin velilerinin, eğitim öncesi "Bilgilendirilmiş Onay Formunu" doldurması ve ıslak imzalı olarak kurumumuza teslim etmeleri gerekmektedir. Eğitime katılım ücreti ödemesi ve ıslak imzalı "Bilgilendirilmiş Onay Formu", eğitimin yapılacağı günün sabahında servis araçları gözlemevine hareket etmeden önce velilerden alınacaktır. Orta öğretim grubundaki katılımcı öğrencilerimiz, velilerinin gelememesi durumunda, velilerinin imzaladığı onay formunu ve katılım ücretini kendileri de iletebilir. Servis araçları, Ege Üniversitesi ana giriş kapısında yer alan itfaiye önünden saat 09:00’da gözlemevine hareket edecektir. Kayıt işlemlerinin zamanında bitirilmesi için katılımcı öğrencilerimizin ve velilerin en geç 08:30’da hareket yerinde olmaları gerekmektedir. Ücret ödemeleri sadece nakit olarak yapılabilir, banka kartı ya da kredi kartıyla ödemeler kabul edilemeyecektir.

Gözlemevimiz deniz seviyesinden 630 m yüksekte yer aldığından, hava koşullarının farklı olabileceği göz önüne alınarak tedbirli gelinmesi (kalın kıyafetler, hırka, bere, eldiven vb. bulundurmak) tavsiye edilir.

Eğitim programına, bilgilendirilmiş onay formuna ve kayıt formuna ulaşmak için tıklayınız.

 

 

Merkür Geçişi (11 Kasım 2019)

Güneş sisteminin en küçük boyutlu gezegen üyesi Merkür, 11 Kasım 2019 Pazartesi günü Güneş diskinin önünden geçecektir. Bu olay ülkemizden de gözlemlenebilecektir. Nadir gerçekleşen bu gök olayını gözlemleyebilmek için 11 Kasım 2019 Pazartesi günü saat 14:00-17:00 arasında Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde HALKA AÇIK ve ÜCRETSİZ bir etkinlik düzenlenecektir. Bir daha tam 13 yıl sonra gözlenebilecek bu ender geçiş, gözlemevimizde üç farklı teleskop ile izlenebilecek, geçişe ilişkin görüntüler internet sayfamızdan anlık olarak paylaşılacaktır.

Etkinliğe katılmak isteyenlerin aşağıdaki katılım formunu doldurarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kayıtsız katılımcı kesinlikle kabul edilmeyecektir. Gözlemevine ulaşımı, katılımcılar kendi araçlarıyla sağlayabilecekleri gibi ücretli servislerle de (gidiş-dönüş toplam 20 TL) sağlayabilirler. Üniversitemiz kampüs ana giriş kapısından saat 13:30’da hareket edecek servisler, gözlemevinden saat 16:30’da geri dönüş yapacaktır.

 

 
Gökyüzü Gözlem Kampı (7-8 Eylül 2019)

Tarih / Saat

Etkinlik

Yan Etkinlik

07 Eylül 2019 - Cumartesi

12:30

Servislerin EÜ Kampüs Ana Giriş Kapısı’ndan Gözlemevi’ne Hareketi

13:30

Kayıt-Kontrol

Çadırların Kurulması

14:00

Açılış Konuşmaları

14:30

Gözlemevi Gezisi:

 • Göktaşları Gezisi
 • Foucult Sarkacı Deneyi
 • Yıldızların Yaşamı Gezisi
 • Karadelik Simülasyonu Deneyi
 • Güneş Saati Gezisi
 • Büyük Teleskop Gezisi

16:50

Çay Arası

17:00

Teleskoplarla Güneş Gözlemi:

 • T30 Teleskobu ile Güneş Gözlemi
 • A15 Teleskobu ile Güneş Gözlemi
 • ETX Teleskopları ile Güneş Gözlemi

Çocuklar için Atölye Çalışmaları:

 • Güneş Saati Yapımı
 • Su Roketi Yapımı
 • Mars Yüzey Aracı (Mars Rover) Yapımı
 • Usturlap Yapımı
 • Takımyıldız Dürbünü Yapımı

 

19:30

Yemek Arası

20:00

Konferans: “DERİN UZAYDAKİ İNSAN”

Doç.Dr. Hasan Ali DAL (EÜ Gözlemevi Md.)

21:00

Teleskoplarla Ay Gözlemi

 

 • A48 Teleskobu ile Ay Gözlemi
 • T30 Teleskobu ile Ay Gözlemi
 • A15 Teleskobu ile Ay Gözlemi
 • ETX Teleskopları ile Ay Gözlemi

22:00

Teleskoplarla Jüpiter Gözlemi

 

 • A48 Teleskobu ile Jüpiter Gözlemi
 • T30 Teleskobu ile Jüpiter Gözlemi
 • A15 Teleskobu ile Jüpiter Gözlemi
 • ETX Teleskopları ile Jüpiter Gözlemi

23:00

Teleskoplarla Satürn Gözlemi

 

 • A48 Teleskobu ile Satürn Gözlemi
 • T30 Teleskobu ile Satürn Gözlemi
 • A15 Teleskobu ile Satürn Gözlemi
 • ETX Teleskopları ile Satürn Gözlemi

23:30

Günübirlik katılımcıların Gözlemevi’nden EÜ Kampüs Ana Girişi’ne Hareketi

24:00

Çay Arası

08 Eylül 2019 – Pazar’a Geçiş (Gece Yarısı)

01:00

Teleskoplarla Derin Uzay Gözlemi

 

 • A48 Teleskobu ile Derin Uzay Gözlemi
 • T30 Teleskobu ile Derin Uzay Gözlemi
 • A15 Teleskobu ile Derin Uzay Gözlemi

 

Takımyıldız Tanıtımları:

Lazer yardımıyla, gökyüzündeki takımyıldızların tanıtımı ve mitolojik öykülerinin anlatımı

 

02:30

Dinlenme

08 Eylül 2019 – Pazar (Sabah)

07:30

Kahvaltı

08:30

Doğa Yürüyüşü:

Yıldız Tepe’ye kısa yürüyüş, seyir ve dönüş

11:00

Kapanış / Vedalaşma

Çadırların Toplanması

11:30

Gözlemevi’nden EÜ Kampüs Ana Girişi’ne Hareket

 
 
 
 
YILDIZLARA SAFARİ ŞENLİK
YILDIZLARA SAFARİ ŞENLİK

18 Mayıs 2019

 

Etkinliğimizde; Ege Üniversitesi Gözlemevi'ni rehberler eşliğinde gezecek, 5 milyar yaşındaki göktaşı ile tanışacak, uzmanlar ve akademisyenlerin sunumlarını izleyecek, Güneş ve Ay gözlemi yapacağız.

ETKİNLİĞE DAHİL OLAN HİZMETLER:

* Uzmanlar eşliğinde Gözlemevi gezisi

* Teleskoplarla gözlemler

* Sunumlar

* Kumanya ikramı

* Katılımcı Sertifikası

(Ekstralar katılımcılarımızın kendilerine aittir)

 

ETKİLİK ÜCRETLERİ:

Gökbilim meraklıları için yapacağımız bu etkinlik her yaş grubundan katılımcıya açıktır.

* Etkinlik katılım bedeli kişi başı 100 TL dir.

* 0-6 yaş katılımcılarımıza %50 indirim uygulanmaktadır.

* Servis kullanacak katılımcılarımız için etkinlik katılım bedeli kişi başı 120 TL dir.

-Servis; etkinliğin başlama ve bitiş saatleri dikkate alınarak sadece gidiş ve dönüş olmak uzere tek sefer içermektedir. 
- Servis; bornovadan hareket edecek olup, etkinlik haftası kalkış yeri ve saati katılımcılara bildirilecektir.


*** Etkinliğimize sadece kesin kayıt yapılmaktadır. Kesin kayıt işlemi iletilecek iban numarasına belirtilen ücretin havale yapılması ile gerçekleştirilecektir.

***Katılımcının etkinliğe katılamaması veya iptal talebi durumunda ücret iadesi yapılamamaktadır.

*** Etkinlik akışı ve içeriği hava koşullarına göre farklılık gösterebilir.

***Katılımcılarımızın hava koşullarını dikkate alarak giyinmelerini önemle rica ederiz.

***Etkinliğimizde dış mekanda yapılacak sunumlar için; yere sermek uzere yaygı, tabure veya sandalyenizi yanınızda getirebilirsiniz.

 
NOT: Yıldızlara Safari; Tutulma Avcıları Eclipse Hunters - Astrofotoğrafçılık desteğiyle düzenlenmektedir.
 
 
*****
 
DEĞERLİ GÖKBİLİMCİLER,

Ege Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları olarak, genç araştırmacıların tez ve çalışmalarında kullanabilecekleri, tayf gözlemi, indirgemesi ve analizleri gibi konuları kapsayan kuramsal ve uygulamalı bilgilerinin paylaşılacağı “1. LİSANSÜSTÜ ECHELLE TAYFBİLİM YAZ OKULU” düzenleyeceğiz. Yaz okulu, 1 - 5 TEMMUZ 2019 tarihleri arasında EGE ÜNİVERSİTESİ GÖZLEMEVİ’nde gerçekleştirilecektir.
No photo description available.
Yaz okuluna katılımcı olarak, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve doktora sonrası araştırmacılar kabul edilecektir. Yaz okuluna katılacak öğrenci sayısı, verilecek eğitimin daha etkin olabilmesi için 20 kişi ile sınırlandırılmıştır. Katılımcı öğrencilerimiz, Ege Üniversitesi Gözlemevi’nde misafir edilecek olup, belirlenen bütçe uygun olduğu takdirde öğrencilerimizin yol masrafları da karşılanacaktır.


Başvuru Adresi: https://goo.gl/forms/oqQhNJ1Jz5IDTjvx2
İletişim Adresi: echelle.yazokulu.2019@gmail.com

Takip eden günlerde, başvuru kabul kriterleri ve yaz okulu programı hazırlanan web sayfasında duyurulacaktır. Yaz Okulu için hazırlanan ekteki poster yakın zamanda tüm bölüm ve araştırma merkezlerine basılı olarak da postalanacaktır.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

 

 

Etkinlik: Ege'de 100 Saat Astronomi

12 - 13 Ocak 2019 tarihlerinde tüm Dünya ile birlikte gökyüzüne bakmak ister misiniz?

Ege Üniversitesi Gözlemevi olarak tüm Dünya ile birlikte aynı anda gökyüzüne bakmak için sizleri 10-13 Ocak 2019 tarihleri arasında tüm Dünya'da gerçekleştirilecek "100 Saat Astronomi Etkinlikleri" kapsamında düzenlenecek olan etkinliklerimize davet ediyoruz.

 
 
 
Etkinlik: Gökte Şenlik

27 Temmuz 2018 - Bir Yaz Gecesi Gökte Şenlik - Tam Ay Tutulması Gözlemi 

EÜ Gözlemevi Araştırma ve Uygulama Merkezi