canlı destek

 

 

 

Gözlemevi turunda, katılımcılarımız için “Gözlemevi Gezisi”, “Teleskopla Gözlem” ve “Astronomi Konferansı” olarak tanımlanmış 3 farklı içeriğin farklı kombinasyonlarından oluşan 6 faklı etap hazırlanmıştır. Başvuru sırasında aşağıdaki 6 farklı etaptan birini tercih edebilirsiniz:

 

 

1. ETAPGözlemevi Gezisi

2. ETAPTeleskopla Gözlem 

3. ETAPGözlemevi Gezisi ve Teleskopla Gözlem 

4. ETAPGözlemevi Gezisi ve Astronomi Konferansı 

5. ETAPTeleskopla Gözlem ve Astronomi Konferansı 

6. ETAPGözlemevi Gezisi, Teleskopla Gözlem ve Astronomi Konferansı 

 

 

Gözlemevi Gezisi

Gözlemevi gezisi, Gözlemevi yerleşkesinde bulunan, sergi, deney ve görsel sunumların bulunduğu alanlar ile tarihi teleskop binası gezisinden oluşan 1 saatlik bir programdır.

 

Etap başlangıcında, katılımcılar öncelikle gökyüzü ve gökyüzündeki cisimler, yıldızların oluşumu ve yıldızların yaşamlarının nasıl ilerlediği hakkında görsel sergilerle destekli bilgilendirme yapılıp, ardından süpernova patlaması ile oluşan kara deliklerin nasıl oluştuğu hakkında bilgilendirilecek ve lazer destekli bir similasyon ile kara deliklerde ışığın nasıl büküldüğü gösterisi yapılıp, bilgilendirilecektir. Etabın bir sonraki aşamasında, Foucault Sarkacı deneyi gösterisi yapılıp, Dünya’nın kendi ekseninde dönüp dönmediği ispatlanacaktır. Bir sonraki aşamada ise gerek ülkemizin ve Balkanlar’ın en büyük göktaşı sergisi gezilip, göktaşları tanıtılacaktır. Etabın son aşamasında, tarihi teleskop binası gezilecek ve teleskop tanıtılacaktır.

 

 

Teleskopla Gözlem

Teleskop gözlemi, Gözlemevi yerleşkesinde açık alanda iki farklı teleskopla yapılacak 1 saatlik bir programdır.

 

İki farklı teleskopla yapılacak gözlemlerden oluşmaktadır. Katılımcılar eğer gündüz programına katıldı ise Güneş ve Güneş lekeleri gözlemi yapılıp, optik sistemlerin gündüz kullanımı sırasında yaşanabilecek olası tehlikeler tanıtılacaktır. Katılımcılar gece programına katıldı ise, iki farklı teleskop ile program tarihinde gökyüzünde bulunan cisimlerin gözlemi yapılacaktır.

 

 

Astronomi Konferansı

Astronomi konferansı, Gözlemevi yerleşkesinde katılımcıların isteği ve hava şartlarına göre açık alanda veya kapalı alanda ses ve görsel destekli sunum eşliğinde yapılacak 1 saatlik bir konferans/söyleşi programıdır.

 

Katılımcıların başvuru sırasında istekleri göz önüne alınarak, katılımcı tercihine göre kara deliklerden uzay araştırmalarına, Güneş Sistemi’nden uydumuz Ay ve Ay çalışmalarına, Güneş ve gezegen sistemlerinin oluşumundan evrenin yapısına, paralel evrenlerden uzayda yolculuğa kadar çok geniş bir kapsamdaki konuların birinde görsel ve ses destekli sunum ve söyleşi ile sunum sonunda katılımcıların merak ettikleri konularda sorularını dile getirdikleri soru-cevap kısmından oluşmaktadır.

 

 

GÖZLEMEVİ TURUNA BAŞVURU İÇİN BİZİ ARAYINIZ: 0507 140 4938

 

Başvuruda tercih ettiğiniz tarihte, hava şartları kötüleşir ise karşılıklı görüşme ile yeni bir tarih belirleme fırsatı sunulacaktır.

 

ZİYARET ve GEZİ KURALLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ